W trosce o jakość edukacji i terapii naszych uczniów w ZSS w Żurominie wszyscy zatrudnieni nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe magisterskie. Ukończyli studia z zakresu pedagogiki specjalnej (oligofrenopedagogiki), logopedii i neurologopedii, psychologii, rehabilitacji lub fizjoterapii. Zatrudniamy także nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów ogólnych i zawodowych oraz pedagoga szkolnego.

Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Specjalnych w Żurominie to wyspecjalizowani pedagodzy i terapeuci z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, posiadający kwalifikacje umożliwiające prowadzenie diagnozy standaryzowanymi narzędziami diagnozy dziecka:

  • diagnozę funkcjonalną dziecka w wieku od 1miesięca do 9 roku życia,
  • narzędziami PEP-R, KORP, KOLD,
  • Monachijską Funkcjonalną Diagnostyką Rozwojową.

Ukończone studia podyplomowe, kursy, szkolenia i warsztaty umożliwiają stosowanie różnorodnych metod pracy: Metody Montessori, Metody Knillów, Metody Krakowskiej, Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Kinozgologii Edukacyjnej Dennisona, Metod behawioralnych w pracy z dzieckiem autystycznym, sensoplastyki, arteterapii, muzykoterapii, biblioterapii, tańca i rytmiki, terapii  manualnej, terapii ręki i zaburzeń motoryki małej, terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Posiadamy również kwalifikacje w zakresie

1. Wczesnego wspomagania rozwoju - pomocy dziecku i rodzinie

2. Fizjoterapii i rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi m.in.:

  • terapii NDT-Bobath,
  • kinezjotapingu,
  • masażu leczniczego,
  • masażu Shantala,
  • mobilizacji tkanek miękkich i niekonwencjonalnych metod leczenia kręgosłupa,
  • koncepcji PNF,
  • krótkodźwigniowych technik manipulacyjnych,
  • edukacji zdrowotnej, rehabilitacji wad postawy.

3. Integracji Sensorycznej

4. Logopedii z diagnostyką i redukcją wad wymowy m.in.:

  • wczesnej interwencji logopedycznej,
  • terapii dziecięcej apraksji mowy, OMR, afazji motorycznej i rozwojowej według zasad motorycznego uczenia,
  • dysfolgii neurogennej z wykorzystaniem metod Vocastim, IOPI.

5.Neurologopedii z diagnostyką i terapią neurologopedyczną m.in.:

  • neurologopedii z bulbutologią,
  • terapii pedagogiczno-logopedycznej osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w oparciu o SAZ,
  • integracji odruchów ustno-twarzowych według metody dr S. Masgutowej.

6. Umiejętności psychologicznych i terapeutycznych w pracy z dzieckiem i rodziną m.in.:

  • psychologii, psychologii zdrowia i psychoterapii, psychologii klinicznej,
  • socjoterapii,
  • treningu umiejętności społecznych,
  • zachowań i myśli suicydalnych,
  • profilaktyki i resocjalizacji,
  • psychoterapii uzależnień,
  • przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • mediacji sądowej w sprawach karnych, nieletnich, postępowania cywilnego.

7. Alternatywnych metod komunikacji m.in.:

  • Programu rozwoju i komunikacji MAKATON,
  • PCS z użyciem programu wspierającego komunikację Boardmaker oraz komunikacji rozwijającej za pomocą komunikatorów BIGmac oraz BIG Step-byStep.

Nasi pracownicy są instruktorami i trenerami rekreacji ruchowej ogólnorozwojowej, jazdy konnej i hipoterapii, lekkiej atletyki, gimnastyki podstawowej i korekcyjno-kompensacyjnej, piłki nożnej, narciarstwa zjazdowego, pływania i ratownictwa wodnego.

Zakres naszych kwalifikacji jest bardzo szeroki, a mimo to każdego roku poszerzamy swoją wiedzę, korzystając z różnych form doskonalenia zawodowego.

Nauczyciele

Dyrektor – Marek Machulski

Wicedyrektor – Marlena Kaczorowska

  1. Bartczak Milena – nauczyciel stażysta
  2. Bukowska Edyta – nauczyciel dyplomowany
  3. Chylińska Katarzyna - nauczyciel dyplomowany
  4. Cieślak Paweł - nauczyciel dyplomowany
  5. Czarnecka Anna - nauczyciel dyplomowany
  6. Czarnecka - Jaskuła Justyna – nauczyciel dyplomowany
  7. Dramińska Danuta – nauczyciel dyplomowany
  8. Drygas Wioleta – nauczyciel kontraktowy
  9. Fall Magdalena – nauczyciel kontraktowy
  10. Filipska Ewa - nauczyciel dyplomowany
  11. Gawryszewska - Wiśniewska Beata - nauczyciel dyplomowany
  12. Gniadkowska Katarzyna- nauczyciel dyplomowany
  13. Jastrzębska Mariola – nauczyciel kontraktowy
  14. Kalkowska Marta – nauczyciel kontraktowy
  15. Kamińska Katarzyna – nauczyciel dyplomowany
  16. Kawczyńska Dorota - nauczyciel dyplomowany
  17. Kotkiewicz Judyta – nauczyciel kontraktowy
  18. Kwiatkowska Marta - nauczyciel dyplomowany
  19. Kwiecińska Danuta – nauczyciel dyplomowany
  20. Lewińska Aleksandra – nauczyciel dyplomowany
  21. Lorkowska Marzena – nauczyciel stażysta
  22. Marchewka Przemysław – nauczyciel kontraktowy
  23. Morawski Andrzej – nauczyciel dyplomowany
  24. Rogozińska Joanna - nauczyciel dyplomowany
  25. Sadowska Aleksandra - nauczyciel dyplomowany
  26. Szyfer Małgorzata – nauczyciel dyplomowany
  27. Wieczorek Anna - nauczyciel dyplomowany
  28. Wrzosek Katarzyna – nauczyciel mianowany
  29. Wiśniewska Aneta – nauczyciel kontraktowy